باسلام وخسته نباشید.به سری آموزش های صفرتاصد سی شارپ خوش آمدید.دراین جلسه به معرفی زبان سی شارپ ودات نت فریم ورک که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده است،خواهیم پرداخت.باماهمراه باشید!

به نام خدا؛
طبق عادت، آموزش بخش دوم از زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ نیز آماده شده است و در اختیار شما عزیزان می‌باشد. در دو بخش پیشین، شما با نحوه کارکردن ساده با نرم‌افزار Visual Studio را فراگرفتید و اکنون می‌دانید که چگونه می‌توان یک پروژه‌ای را ساخت و آن را ذخیره نمود.

در بخش پیش از آموزش زبان سی‌شارپ، شما اولین کد خود را در محیط زیبا و حرفه‌ای Visual Studio نوشتید. اگر چه دیدن کامپایل شدن برنامه یک حس خوبی دارد، اما قطعاً هنوز اول راه هست و ما تنها یک رشته (=چند کاراکتر کنار هم) را کامپایل کردیم.

در بخش پیشین از آموزش زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ، نحوه ایجاد و کامپایل یک پروژه Windows Form Application را فرا گرفتید. در این بخش، شما فراخواهید گرفت که چگونه کنترلرهای مختلفی را به یک Form خالی خود اضافه و در ادامه، آن را کدنویسی کنید. پس با یک بسم‌الله با همدیگر شروع می‌کنیم …

در بخش قبلی از آموزش زبان سی‌شارپ، نحوه درج یک button در Form خود را فرا گرفتید.در این بخش شما با نحوه کد نویسی هر یک از ابزارها (button و …) آشنا خواهید شد و در نهایت یک برنامه‌ی ساده‌ای را کامپایل (compile) خواهیم کرد.

به‌نام خدا؛ در آخرین بخش از آموزش زبان سی‌شارپ، نحوه ایجاد یک جعبه پیغام (Message Box) را فرا گرفتید. در این بخش نیز شما در رابطه با Message Box مطالب بیشتری را فراخواهید گرفت که بتوانید براساس نیاز خود، آن‌ها را شخصی‌سازی کنید.

در هفت بخش قبلی از آموزش سی‌شارپ، شما بیشتر در حال آشنایی با خود برنامه Visual Studio بوده‌اید و شاید کمتر کدنویسی‌ای در آن وجود داشت. اما اکنون، با شروع مبحث متغیرها (Variables)، بیشتر به سمت کدنویسی خواهیم پرداخت.

در بخش پیشین از آموزش زبان شیرین سی‌شارپ، شما با متغیر رشته (String) آشنا شدید و توانستید که یک پروژه‌ای هرچند کوچک، اما جذاب بنویسید. در این بخش شما با دو موضوع بسیار ساده – اما مهم – آشنا خواهید شد؛ اتصال دو رشته در کنار هم و نحوه‌ی کامنت‌گذاری.

در دو بخش گذشته، ابتدا با متغیرهایی از نوع string شروع به تعریف مفهوم متغیر کردیم. در این بخش نیز در رابطه با متغیرهایی که با اعداد سروکار دارند، صحبت خواهیم کرد.

بخش‌های گذشته، شما بطور کاملی در رابطه با متغیرهای اعداد آشنا شدید. در این بخش شما نحوه جمع، تفریق و دیگر اعمال ریاضی را فراخواهید گرفت.با ما همراه باشید!

در رابطه با چهار عمل اصلی ریاضی بطور کامل و کوتاه بحث شد و اکنون می‌بایست که بطور کامل فراگرفته باشید که چگونه در سی‌شارپ دو (یا چند) عدد را با هم جمع، از هم تفریق، با یکدیگر ضرب و تقسیم کنید. تنها موردی که باقی می‌ماند نحوه دریافت یک عدد از یک Text Box می‌باشد و در نهایت خواهیم توانست که یک پروژه‌ی ساده ماشین‌حساب را با هم شروع کنیم.

در دو بخش قبلی، شما مقدمات لازم را جهت نوشتن یک ماشین‌حساب ساده (اما کامل) با چهار عمل اصلی ریاضی فراگرفتید. ممکن است خیلی از عزیزان خواننده، خودشان این پروژه را با موفقیت انجام داده‌اند؛ در حالی که ممکن است بعضی‌ها بدلیل مشکلاتی که در بین راه با آن‌ها برخورد کرده‌اند، نتوانسته‌اند پروژه را به‌صورت کامل آماده کنند.

در بخش سیزدهم شروع به نوشتن یک پروژه ساده و کوچک ماشین‌حساب کردیم و آن را گام‌به‌گام بایکدیگر تکمیل کردیم. اما در ماشین‌حسابی که طراحی کردیم تنها عمل جمع انجام می‌شد و خبری از عملیات دیگر ریاضی مثل تفریق و ضرب نبود. برای اینکه بتوانید این عملیات را به ماشین حساب خود اضافه کنید، می‌بایست که کمی با دستورات شرطی آشنا شوید.

با دستور IF در جلسه قبلی از آموزش آشنا شدید. اگرچه – همانطور که قبلاً گفتیم – ،  بدون IF نمی‌توان برنامه‌ی کاربردی‌ای را نوشت، اما باز هم یک IF خالی، فایده‌ی چندانی ندارد و باید مکمل‌هایی برای آن وجود داشته باشد تا برنامه بصورت بهینه‌تری نوشته و توسعه داده شود.

در جلسات پیشین، با دستورات شرطی IF، ELSE و ELSE IF آشنا شدید و یاد گرفتید که چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. همانطور هم که قبلاً گفته بودیم، تکمیل پروژه ماشین‌حساب به جهت استفاده از چند عملیات ریاضی به‌صورت همزمان، بدون استفاده از دستورات شرطی غیرممکن است.