در قسمت اول آموزش مقدماتی زبان برنامه نویسی Python به معرفی اولیه زبان پایتون و داستان شکل گیری آن توسط آقای Guido van Rossum می پردازیم. زبان برنامه نویسی پایتون اگر نگوییم محبوب ترین ، بی شک یکی از محبوب ترین و جذاب ترین زبان های برنامه نویسی در حال حاضر است که در آموزش های بعدی به دلایل این محبوبیت اشاره خواهیم کرد .

در قسمت قبل زبان برنامه نویسی پایتون را معرفی و کمی در مورد داستان شکل گیری آن صحبت کردیم . در این قسمت قصد داریم تا منحصرا به تاریخچه این زبان محبوب و داستان نامگذاری آن بپردازیم .

چرا زبان پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا از نگاه توسعه دهندگان و برنامه نویسان است ؟ چرا این زبان در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی بیشترین رشد را در سال های اخیر داشته است ؟ چه ویژگی هایی باعث محبوبیت بالای این زبان شده است ؟ در این قسمت از آموزش به این سوالات پاسخ خواهیم داد .

پس از طراحی و پیاده سازی زبان پایتون و انتشار اولین نسخه ی برنامه ی کاربردی پایتون که نرم افزاری برای اجرای کدهای نوشته شده به زبان پایتون است، توسعه ی آن ادامه می یافت و توزیع های مختلفی از آن به همراه اصلاحات، بهبود امکانات، یا افزودن قابلیت های جدید منتشر شده اند.

در آموزش های قبل به طور مفصل به معرفی زبان برنامه نویسی پایتون ، تاریخچه ، مزایا و ویژگی ها و مقایسه آن با برخی زبان های دیگر برنامه نویسی پرداختیم . در این قسمت از سلسله آموزش های برنامه نویسی مقدماتی پایتون کار را شروع کرده و به سراغ نصب و راه اندازی پکیج این زبان می رویم .

چرا باید زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیریم ؟ این زبان نسبت به زبان های معروف دنیای برنامه نویسی چه مزیت هایی دارد ؟ در این آموزش قصد داریم مقایسه ای اجمالی بین زبان پایتون و زبان های سی شارپ ، جاوا و پرل داشته باشیم .

در قسمت های گذشته با ویژگی های زبان پایتون آشنا شدیم و دیدیم که چه طور می توان مفسر پایتون را روی سیستم عامل ویندوز نصب کنیم. در این آموزش ، خواهیم دید که چه طور می توانیم کدهای خود را به مفسر تحویل داده تا آن ها را برای زبان پایتون تفسیر کرده و پس از آن، کامپیوتر کدها را اجرا کند و نتیجه را در معرض دید ما قرار دهد.

در قسمت های قبل با ویژگی های زبان پایتون آشنا شدیم و در قسمت قبل کار با حالت اسکریپتی زبان پایتون را فرا گرفتیم . در این قسمت از سری آموزش های زبان برنامه نویسی پایتون به با حالت تعاملی مفسر زبان برنامه نویسی پایتون آشنا می شویم . لطفا با ما همراه باشید . 

در آموزش های قبل با نحوه ی اجرای برنامه های پایتون به روش های مختلف تعاملی و اسکریپتی آشنا شدیم. در این قسمت از سری آموزش های مقدماتی پایتون می خواهیم به معرفی واسط گرافیکی IDLE و نحوه ی اجرای کدها در این محیط توسعه بپردازیم. با ما همراه باشید :)

در آموزش های قبل از ابتدا شروع کردیم و بعد از معرفی زبان پایتون با محیط توسعه ی IDLE آشنا شدیم و دیدیم که درحقیقت IDLE امکان کار با دو حالت را به برنامه نویسان می دهد: حالت اسکریپتی و حالت تعاملی . در این قسمت با برخی از تنظیمات این محیط آشنا می شویم.

پیش از آن که شروع به یادگیری سینتکس زبان برنامه نویسی پایتون کنیم، لازم است با بعضی مفاهیم بسیار مهم در برنامه نویسی آشنا شویم که یکی از این مفاهیم مهم که الگوی اصلی تفکر ما در برنامه نویسی به زبان پایتون را شکل خواهد داد مسئله ی شیء گرایی است. در این آموزش سعی داریم با ذکر مثال‌هایی ساده و کاربردی، با اصول این الگوی برنامه نویسی آشنا شویم.

در این قسمت از آموزش ها با نوع داده یا Data type هایی آشنا می شویم که به طور خودکار در زبان برنامه نویسی پایتون تعریف شده هستند و نیازی به تعریف مجدد ما ندارند . به طور مثال نوع داده عدد اعشاری در زبان برنامه نویسی پایتون تعریف شده است ولی نوع داده کسر تعریف شده نیست و باید توسط برنامه نویس تعریف شود.

 همان طور که از نام گذاری این نوع داده ها مشخص است، داده‌های عددی یا اصطلاحاً Numeric Types برای استفاده از اعداد با همان مفهومی که در علوم ریاضی از عدد در ذهن داریم تعریف شده اند.

در این قسمت از آموزش ها با این نوع داده ها در پایتون آشنا می شویم . با ما همراه باشید .

رشته های متنی یا string ها کاربرد بسیار فراوانی در برنامه نویسی دارند و از جمله مواردی هستند که تقریبا در همه زبان های برنامه نویسی وجود دارند . فقط امکان دارد که حالت گرامری آنها با هم تفاوت داشته باشد . با ما همراه باشید در این آموزش تا اطلاعات بیشتری در این مورد به دست آورید .

در این قسمت از دوره ی آموزش زبان برنامه نویسی پایتون ، می خواهیم به توضیح مفهوم Variable یا متغیر بپردازیم. با ما همراه باشید .