جوملا چیست؟

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) رایگان و متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت یک وبسایت و برنامه های قدرتمند آنلاین را می دهد

جوملا تحت اجازه نامه بین المللی اجازه نامه GNU/GPL منتشر می شود

مراحل نصب جوملا

نخست خوب است یادآوری کنیم که اگرچه این آموزش در گام‌های نخست و دوم بر اساس کنترل پنل cPanel است می‌توانید با خیال راحت اصل همین کارها را چنان که از اسم هر کدام از ۳ گام نصب در این آموزش مشخص است برای هر کنترل پنل دیگری نیز انجام دهید و جوملایتان را نصب کنید.

ورود و آشنایی با محیط جوملا

سلام.برای آشنایی بیشتر با مدیریت وب سایت لازم است بدانید وب سایت راه‌اندازی شده توسط جوملا از دو بخش روی سایت (public front end) و مدیریت سایت (public back end) تشکیل شده است.

تنظیمات کلی سیستم

در این بخش میتوانید تنظیمات و تغییرات سیستم خود را ایجاد کنید.در این بخش میتوانید تنظیمات و تغییرات سیستم خود را ایجاد کنید.در این بخش میتوانید تنظیمات و تغییرات سیستم خود را ایجاد کنید.

مدیریت کاربران در جوملا

در این بخش به شما خواهیم آموخت که در یک سایت با سیستم مدیریت محتوا جوملا چگونه وارد بخش مدیریت سایت شده و کاربران سایت را مدیریت کنید.

مدیریت منوها در جوملا

به کاربران اجازه میدهند تا به راحتی و در یک ساختار مناسب درون یک سایت را بگردند. در ساده ترین سطح لینک ها به ما اجازه میدهند تا به آسانی درون یک سایت بچرخید. این بدان معنی است که نه تنها باید لینک هایی برای تمام صفحه های مهم خود داشته باشیم بلکه آنها باید درون ساختار مناسب باشند.

آشنایی با دسته بندی مطالب(مجموعه ها)

قبل از ایجاد مطلب برای نظم دادن به محتوا پیشنهاد می شود مجموعه های مرتبط با موضوع مطلب ایجاد کنید، از منوی بالا با رفتن روی گزینه محتوا و سپس مدیریت مجموعه یا در صفحه کنترل پنل می توانید به بخش مدیریت مجموعه دسترسی داشته باشید.

مدیریت مطالب در جوملا

برای ورود به بخش بارگزاری محتوا از منوی محتوا گزینه مطالب را انتخاب میکنیم.برای گذاشتن مطلب جدید گزینه مطلب جدید(دکمه سبز رنگ) و برای ویراش مطلب خود از گزینه ویرایش مطالب استفاده می کنیم.

آشنایی با مدیریت رسانه

در بخشهای قبل توضیحات مختصری در زمینه افزودن فایل و تصویر به مطالب داده شد.در این بخش میکوشیم توضیحات مفصل تری در زمینه ایجاد دسته بندی،نامگذاری و افزودن فایل و تصویر و همچنین آدرس دهی به تصاویر و فایلها را به ما آموزش دهیم.برای ورود به مدیریت رسانه ها از زیرمجموعه منوی محتوا،مدیریت رسانه را انتخاب میکنیم.

مدیریت کامپوننت ها در جوملا

اگر لازم است تا یک امکان دیگر را به سایت خود اضافه کنید میتوانید این کار را با یک کامپوننت انجام دهید.آیا میخواهید یک بنر تبلیغاتی را نمایش دهید ؟این کار را میتوانید با یک کامپوننت انجام دهید.کامپوننت ها اجزای برنامه نویسی آماده ای هستند که میتوانید آن را به سایت خود اضافه کنید تا عملکردهایی  که به صورت پیش فرض در آن وجود ندارد را مورد استفاده قرار دهید.

مدیریت ماژول ها در جوملا

ماژول ها قطعه های کوچکی هستند که به بازدیدکنندگان اجازه میدهند تا با سرعت اطلاعات ،لینک ها یا ابزارهاو امکانات را پیدا کنند.به دلیل این که آنها کوچک هستند اغلب آن ها در خارج از صفحه سایت شما پیدا میشوند.

مدیریت افزونه ها در جوملا

امکانات موجود در هسته جوملا برای اکثر سایت ها کافی است و نیازی به استفاده از امکانات اضافی دیگر نیست با این حال مهم است که به توسعه سایت خود و افزونه هایی که نیاز دارید , فکر کنید. اولین نکته در انتخاب یک افزونه این است که ببینید آیا واقعا به کاربردی که این افزونه فراهم می کند نیاز دارید یا خیر .

پلاگین ها و قالب ها

پلاگین ها قطعات کوتاه اما قدرتمندی از کد هستند که طیف گسترده ای از وظایف را انجام می دهند . گزینه هایی مانند ویرایشگرها که برای ایجاد و ویرایش محتوا استفاده می شود پلاگین هستند. هرکدام از دکمه ها در پنجره ویرایشگر ( تصویر / صفحه بندی / ادامه مطلب ) نیز پلاگین هستند.

مدیریت زبان ها در جوملا

در قسمت نصب شده تمامی زبان هایی  را که در بخش مدیریت نصب شده است نمایش میدهد که از این بخش میتوانید زبان مورد نیازخود را به حالت پیش فرض انتخاب کنید و اگر به زبانی در بخش مدیریت نیاز ندارید با انتخاب کردن کادر کوچک کنار نام زبان  وکلیک کردن دکمه پاکسازی آن زبان را حذف کنید.